Рівнянська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів 5 Новоук...
 
Головна » 2018 » Грудень » 7 » Безпека життедіяльності
13:43
Безпека життедіяльності

Сказ –небезпечне захворювання

Зараження людини відбувається при укусі або ослинення хворим на сказ твариною. Вірус сказу передається зі слиною. Особливо небезпечні укуси в голову і кисті рук.
Захворювання людей в основному пов'язані з пізнім зверненнямукушених за медичною допомогою, з порушенням режиму під час щеплень або незавершеністю їхнього курсу. Більшість захворілих після контакту з хворою твариною не зверталися в медичні установи. Серед захворілих чверть випадків становлять діти у віці 4-14 років.Хворі, як правило, мали контакт з хворими тваринами в сільській місцевості у весняно-літні місяці.

Симптоми сказу:
Інкубаційний період триває в середньому від 1 до 3 міс (можливі коливання від 12 днів до 1 року і більше). На тривалість інкубаційного періоду впливає локалізація укусу.Найбільш коротка інкубація спостерігається при укусі обличчя, голови, потім верхніх кінцівок і найбільш довга - при укусі в нижні кінцівки.
Виділяють 3 стадії хвороби:

I - початкову (депресії), II - збудження, III - паралічів.
I стадія сказу .Захворювання починається з появи неприємних відчуттів в області укусу (печіння, тягнучі болі з іррадіацією до центру, свербіж, гіперестезія шкіри), хоча рана вже може повністю зарубцюватися. Іноді знову з'являються місцеві запальні явища, рубець стає червоним іприпухає. При укусах в обличчя спостерігаються нюхові і зорові галюцинації. Температура тіла стає субфебрильною - частіше 372-373 ° С. Одночасно виникають перші симптоми порушення психіки: незрозумілий страх, туга, тривога, депресія, рідше - підвищенадратівливість. Хворий замкнутий, апатичний, відмовляється від їжі, погано спить, сон у нього супроводжується страхітливими сновидіннями. Початкова стадія триває 1-3 дні. Потім приєднуються апатія і депресія змінюються занепокоєнням, частішають пульс і дихання, виникаєпочуття сорому у грудях.
II стадія сказу - Порушення характеризується підвищеною збудливістю рефлекторної і різкою сімпатікотоніей. Найбільш яскравим клінічним симптомом сказу є водобоязнь (гідрофобія): при спробах пити виникаютьхворобливі спастичні скорочення ковтальних м'язів і допоміжної дихальної мускулатури. Ці явища наростають у своїй інтенсивності так, що одне нагадування про воду або звук ллється рідини викликає спазми м'язів глотки і гортані. Дихання стає шумним ввигляді коротких судомних вдихів.
В цей час різко загострюються реакції на будь-які подразники. Напад судом може бути спровокований подувом в обличчя струменя повітря (аерофобія), яскравим світлом (фотофобія) або гучним звуком (акустікофобія). Зіниці хворого сильнорозширені, виникає екзофтальм, погляд спрямовується в одну точку. Пульс різко прискорений, з'являється рясне болісне слинотеча (сіалорея), потовиділення. На висоті нападу виникає бурхливий психомоторне збудження (напади буйства, сказу) з лютими іагресивними діями. Хворі можуть вдарити, вкусити оточуючих, плюються, рвуть на собі одяг. Свідомість затьмарюється, розвиваються слухові і зорові галюцинації страхітливого характеру. Можлива зупинка серця і дихання. У межпріступний проміжок свідомістьзвичайно проясняється, хворі можуть правильно оцінювати обстановку і розумно відповідати на запитання. Через 2-3 дні збудження, якщо не наступила смерть на висоті одного з нападів, змінюється паралічами м'язів кінцівок, язика, обличчя.
Період паралічів сказу пов'язаний з випаданням діяльності кори великого мозку і підкіркових утворень, відрізняється вираженим зниженням рухової і чутливої ??функцій. Судоми і напади гідрофобія припиняються. Навколишні часто помилково приймають цей стан за поліпшеннястану хворого, але насправді це ознака близької смерті. Температура тіла підвищується до 40-42 ° С, наростає тахікардія, гіпотонія. Смерть настає через 12-20 годин від паралічу серця або дихального центру. Загальна тривалість хвороби 5-8 днів, рідко кількабільше.
Іноді захворювання без провісників відразу починається зі стадії порушення або появи паралічів. У дітей сказ характеризується більш коротким інкубаційним періодом. Напади гідрофобія і різкого порушення можуть бути відсутні. Захворюванняпроявляється депресією, сонливістю, розвитком паралічів і колапсу. Смерть може настати через добу після початку хвороби.

Діагностика сказу:
аспознаваніе хвороби грунтується на епідеміологічних (укус або ослюнение шкіри, слизових оболонок хворого людини підозрілими на сказ тваринами) і клінічних даних (характерні ознаки початкового періоду,змінялися порушенням з такими симптомами як гідрофобія, аерофобія, слинотеча, марення і галюцинації). В загальному аналізі крові відзначається лімфоцитарний лейкоцитоз при анеозінофілія. .
Диференціювати необхідно від правця, енцефаліту, істероневроза, отруєння атропіном і стрихніном,нападів білої гарячки. Правець характеризується тетаніческіе судомами, тризмом, «сардонічною посмішкою», відсутністю порушень свідомості і нормальною психікою хворих.
При енцефалітах (летаргічному, поліомієліті та ін) до розвитку паралітичної фазивідсутня стадія збудження, що поєднується з гідрофобією, аерофобію і вираженої симпатикотонії.
Картина помилкового сказу при істероневрозе відрізняється плутаним анамнезом (часто укусів тварин здорові), великою кількістю суб'єктивних скарг, відсутністюоб'єктивних ознак (немає розладів дихання, тахікардії, розширення зіниць) і тривалим перебігом.
Отруєння препаратами виключають на підставі ретельно зібраного анамнезу і відсутності характерною циклічності хвороби. Напади білої гарячки несупроводжуються ні водобоязню, ні судомами.
Лікування сказу:
Невідкладна допомога
При появі ознак нездужання у людини, укушеного тваринам, необхідно негайно звернутися за медичною допомогою.
Ефективних методів лікування не існує. Проводиться симптоматична терапія для зменшення страждань хворого. Хворого поміщають в затемнену, ізольовану від шуму, теплу палату. Вводять у великих дозах морфін, пантопон, аміназин, димедрол, хлоралгідрат в клізмах.Введення курареподібних препаратів, переклад хворого на штучну вентиляцію легень можуть продовжити його життя. Застосування антирабічного імуноглобуліну при наявності клінічних симптомів хвороби неефективно.
Лікування за допомогою штучної коми«Протокол Мілуокі»
Прогноз завжди несприятливий. Є описи поодиноких випадків одужання пацієнтів, які отримали повний курс імунізації антирабічною вакциною і хворих після його закінчення.
Профілактика сказу:
Заходами попередження сказу серед тварин є регулювання щільності диких тварин; вилов бездомних собак і кішок; дотримання правил утримання домашніх собак (реєстрація, застосування намордників, зміст на прив'язі і т. п.); обов'язкова щорічнапрофілактична імунізація проти сказу собак.
Курс профілактичної імунізації проводиться особам, професійно пов'язаним з ризиком зараження на сказ (собаколовів, мисливці - промисловики, ветеринарні працівники та ін.)
Собаки, коти та іншітварини, покусали людей або тварин, підлягають негайній доставці власником найближчим ветеринарне лікувальний заклад для огляду і карантину під наглядом фахівців протягом 10 днів. езультати такого спостереження за тваринами в письмовому вигляді повідомляютьмедичному закладу, в якому прищеплюють постраждалої людини. Якщо тварина протягом терміну спостереження не впало, то, ймовірно, воно здорово.
Неспецифічна профілактика
Найкращим превентивним заходом є місцева обробкарани. Область укусу потрібно негайно ретельно очистити 20% розчином м'якого медичного мила. Глибокі укушені рани промивають струменем мильної води за допомогою катетера. Припікання рани або накладання швів не рекомендується.
Специфічна профілактика(Імуноглобулін + вакцина)
Найкраща специфічна профілактика - це пасивна імунізація антирабічний імуноглобулін або антирабічної сироваткою з подальшою активною імунізацією (вакцинацією). Пасивну й активну імунізацію проводятьодночасно, але різні препарати не можна вводити в одне і те ж місце.
Показання до вакцинації проти сказу
Загальну вторинну профілактику (вакцинопрофілактику) починають негайно при:
- Всіх укусах, подряпинах, ослинення шкірних покривіві слизових оболонок, нанесених явно скаженими, підозрілими на сказ або невідомими тваринами;
- При пораненні предметами, забрудненими слиною або мозком скажених або підозрілих на сказ тварин;
- При укусах через одяг, якщо вонапошкоджена зубами;
- При укусах через тонку або в'язаний одяг;
- При укусах, ослинення і нанесенні подряпин здоровим в момент контакту твариною, якщо вона протягом 10-денного спостереження захворіло, загинуло або зникло;
- При укусах дикими гризунами;
- При явному ослинення або пошкодженні шкірних покривів хворим на сказ людиною.
Коли щеплення проти сказу робити не треба
Щеплення не проводять:
- При укусах через неушкоджену щільну або багатошаровий одяг;
- Припораненні не хижими птахами
- При укусах домашніми мишами або щурами в місцевостях, де сказ не реєструвалося останні 2 роки;
- При випадковому вживанні термічно обробленого м'яса і молока скажених тварин;
- Якщо протягом 10 днів післяукусу тварина залишилося здоровим.
- При укусі тваринам за 10 днів і більше до їх захворювання;
- При ослинення і укусах легкої та середньої тяжкості, нанесеними здоровими в момент укусу тваринами, при сприятливих даних (у даній місцевості не зустрічаєтьсясказ, ізольоване утримання тварини, укус спровокований самим постраждалим, собака вакцинована проти сказу). Проте, в цьому випадку за твариною встановлюють 10-денний ветеринарне спостереження з тим, щоб почати щеплення в разі прояву у ньогоознак сказу, а також загибелі або зникнення;
- При спровокованому ослинення непошкоджених шкірних покривів невідомим домашнім тваринам в благополучних щодо сказу областях;
- У випадках контакту з хворим на сказ людиною, якщо не булоявного ослинення слизових оболонок або пошкодження шкірних покривів.
Порядок вакцинації проти бешентсва
Активну імунізацію починають негайно. Вакцину вводять внутрішньом'язово по 1 мл 5 разів: у день інфікування, потім на 3 7 14 і 28-й день). При такій схемі завжди створюється задовільний імунітет, тому рутинне серологічне дослідження не рекомендується. ВООЗ рекомендує ще і 6-ю ін'єкцію через 90 днів після першої.
Побічні реакції вакцини проти бешентсва
У місці ін'єкції можуть бути легкі реакції у вигляді хворобливості, набряку й ущільнення. В окремих випадках ці реакції можуть бути сильнішими. Крім того, можливе підвищення температури до 38 градусів Цельсія і вище, збільшення лімфовузлів, артрити і диспептичні розлади. Іноді спостерігається головний біль, загальне нездужання, озноб, міалгії та алергічні реакції.
Особливі вказівки
Щеплення проти сказу проводять як амбулаторно, так і стаціонарно. Госпіталізації підлягають особи з важкими укусами, що проживають в сільській місцевості; прищеплюються повторно; особи, які мають захворювання нервової системи або алергічні захворювання; вагітні, а також особи, щеплені іншими препаратами протягом попередніх двох місяців.
Кортикостероїди і імунодепресанти можуть привести до придушення імунної відповіді на вакцину. Тому в разі необхідності проведення вакцинації на тлі прийому цих препаратів, визначення рівня антитіл є обов'язковим для вирішення питання про додаткове курсі лікування
Під час щеплень необхідно спостерігати за станом здоров'я пацієнта. При скаргах на погіршення стану необхідна госпіталізація, а проведення щеплень тимчасово призупиняється. Постраждалий повинен бути обстежений невропатологом та терапевтом. Питання про продовження або припинення щеплень вирішується консультативно невропатологом, рабіологом і терапевтом.
Для того, щоб забезпечити належний імунітет і попередити поствакцинальні ускладнення, прищеплений протипоказано застосування будь-яких спиртних напоїв під час курсу вакцинації і протягом 6 місяців після його закінчення. Необхідно, щоб в період вакцинації хворий не перевтомлюватися, уникав переохолодження та перегрівання. В окремих випадках рекомендується переклад на легшу роботу або видача лікарняного листа.
Застосування інших вакцин одночасно з антирабічною не допускається. Однак, в разі необхідності може бути проведена екстрена профілактика правця. Хворим на сказ щеплення не проводять.

Категорія: Дошка оголошень | Переглядів: 5 | Додав: 17trandafir1976 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Середа, 19.12.2018, 16:31
Вітаю Вас Гість
Головна | Реєстрація | Вхід
Національна гаряча лінія
Категорії розділу
Педагогічний колектив школи [24]
Методична робота [19]
Виховна робота [27]
Це важливо!!! [2]
ЗНО [17]
Шкільні новини [105]
Інформація про заклад [2]
Шкільна бібліотека [5]
Дошка оголошень [6]
Робота з батьками [14]
Психологічна служба [11]
Ми завжди вислухаємо Вас
Соціально-педагогічна служба [7]
Ми спробуємо допомогти знайти правильне вирішення проблеми
Наші класи [32]
Рух шкільних коштів [11]
Адміністрація школи [3]
Табір "Бригантина" [11]
До уваги педагогів!!!!!!! [1]
Спортивні досягнення [19]
Гурткова робота [2]
Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Грудень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Архів записів
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2018
Сайт створено у системі uCoz